Güneşi daha önce hiç böyle görmemiştin…

Dünyanın en büyük güneş teleskopu olan DKIST teleskopu, geçen ayın güneş’in ilk iyi görüntüsünü aldı — yıldızlarımız şimdiye kadarki en iyi çözünürlüklü görüntü.

Görüntü, bilim adamlarının dünyadaki en önemli yıldızın neredeyse 50 yıllık bir öğrenme süreci olacağını umdukları şeye başlıyor. Yeni görüntüler inanılmaz derecede küçük manyetik mimarileri ortaya çıkarıyor. Hawaii’deki Maui adasındaki Haleakala zirvesinde 4 metrelik teleskop üzerine inşa edilen bina aşağıya doğru inerken, teleskopun daha fazla enstrümanı çevrimiçi olmaya başlayacak ve enerjik güneşe hafiflik düşürme gücünü artıracak.

Inouye’nin benzersiz hassasiyeti ve çözünürlüğü, Dünya’nın çevresindeki uzayın havasını etkileyen işlemleri incelerken, güneş’in manyetik alanını ilk kez test etmesine izin verecektir. Büyük Güneş’ten gelen yüklü parçacıklar, Dünya’nın mekanik uydularına, iletişim altyapısına ve elektrik şebekelerine müdahale edebilir. Büyük teleskop aynı zamanda en iyi karşı sezgisel güneş bilmecelerine de bakacak: Güneş’in dış tabakasının veya koronasının neden bariz açılışından daha sıcak olduğu.

Thomas Rimmele, ”Bunlar muhtemelen şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü güneş yüzeyi görüntüleri ve filmleridir” dedi.

Büyük Güneş Teleskopu Inouye’nin inşaatı 2012 yılında başladı Space.com . Dave Boboltz tarafından bildirilen teleskop, o zamandan beri bütçe ve programda.

Aralık ayında. 10 Aralık 2019’da teleskop yeni yayınlanan görüntüyü aldı, bu onların ilk mühendislik görüntüsü, ancak gerçek gözetleme henüz yapılmadı. O zamanlar kullanımda olan tek bir enstrüman vardı, VBI. VBI, son derece yüksek çözünürlüklü olan alt atmosferin ve güneş yüzeyinin resimlerini alır.

Gözlemevinin ikinci aracı olan VISP, 23 Ocak Perşembe günü hizmete başladı. Optik bir prizma gibi, VISP de ayırt edici özelliğini birkaç dalga boyu boyunca doğru bir şekilde ölçmek için ışığı element renklerine böler. Diğer araçlar, 13. hikaye mimarisi üzerindeki çalışmalar ilerledikçe ve tüm operasyonların 2020’de (Temmuz) başlaması beklenirken döndürülecek.

Rimmele, ”Artık uzun bir final sprintindeyiz” dedi.

İlk yakalanan ışık görüntüleri, güneşin yanlış renkli görüntüsüdür. Görüntüler rafine edildi, ancak bina hala yapım aşamasında olduğu için bilimsel cevaplar açısından incelenmedi. Ancak Rimmele, daha önce güneş görüntülerinde parlak noktalar olarak ortaya çıkan manyetik komplekslerin artık çeşitli küçük yapılar olarak mevcut olduğunu ve yeni güçlü güneş teleskopunun yetenekleri hakkında bir ipucu sunduğunu söyledi.

Acme’ye gönderilecek aşağıdaki araç, Yakın Kızılötesi Kriyojenik Polarimetre Spektrumlarıdır (bkz. NSO.edu ), enerjik güneşin koronasındaki manyetik alanların geniş bir gözlem alanı üzerinde olup olmadığını görmek için büyük kızılötesi dalga boylarında büyük güneş atmosferini öğrenecektir. Yakınlardaki Sınırlı Kırınım -Kızılötesi Polarimetre-Spektromu kısa bir süre sonra gelecek ve sonunda her seviyede 2 boyutlu harika bir güneş görüntüsünde spektral veriler elde etmek için optik fiberler uygulayarak aynı zamanda spektral detayı ve uzamsallığı ölçmesini sağlayacaktır. Son araç olan Ayarlanabilir Görünür Filtre, molekülleri ve atomları tanımlayabilen yüksek hızlı ışık taramaları yaparken enerjik güneşin çok iyi çözünürlüklü HD görüntülerini elde edecektir.

Inouye’nin, güneşle dolu 22 yıllık güneş döngüsünün 2’sini sigortalaması gereken 44 yıl boyunca çalışması amaçlanmıştır. Enstrüman takımı zaman içinde potansiyel olarak gelişecektir.

Boboltz, ”Çok yönlülüğü, yükseltilebilirliği, Güneş Teleskopu Inouye’deki gerçek güçtür” dedi.”Güneşi İsviçre Çakısıyla incelemek gibi.”

Bir yanıt yazın