Madagaskar’da inanılmaz derecede Küçük Bir Dinozor Bulundu

Trias zaman dilimi boyunca yaklaşık 237 milyon yıl önce Madagaskar’da yaşayan küçük böcek avcısı, yalnızca 10 santimetre (yaklaşık 4 inç) yüksekliğindeydi. Her halükarda, araştırmacılar K. kely’nin eski toplanma Ornithodira’sında bir yeri olduğunu belirtiyorlar: bir gün böcek avcısının ardından hüküm sürecek olan önemli sayıda pterozor ve dinozorun geçmiş temel atası.

Bilim adamı Christian Kammerer, ”Dinozorların kalan mamutlar olarak genel bir izlenimi var” diyor.

“Olabildiği gibi, bu yeni yaratık son derece pterozorların ve dinozorların benzersizliğine yakın ve inanılmaz derecede az.”

Bu canavar hayvanlar alçakgönüllü köklerden nasıl gelişti? Ornithodira’nın kökeni soyağacından genellikle pek çok örnek bulunmadığı ve incelenmediği için uygun yanıt hiçbir zaman tam olarak netleşmemiştir.

Böcek avcısının eski kemiklerinin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. İlk olarak 1998 yılında güneybatı Madagaskar’daki bir fosil sahasındaki saha çalışması sırasında, diğer bazı eski örneklerin geri kalan kısımlarının yanı sıra keşfedildiler.

Bilim adamı John Flynn, ”Bu tür kemiklere konsantre olmadan önce biraz yatırım gerektiriyordu, ancak bir kez gerçekten yaptığımızda, özel ve daha yakından bakmaya değer bir şeyimiz olduğu çok açıktı” diyor.

Sciencealert’e göre K. kely, Lagerpetidae adlı bir dinozor grubundaki küçük ünlü türdür. Ornithodira’nın bu ilk örneklerinin çok az olduğu tespit edildi, ancak devam eden vahiylerle, örneğin küçük böcek avcısı, bilim adamları, bulunan örneklerin küçültücülüğünün bir aksilik olmadığı ihtimaline varıyorlar.

“Devlik ve dinozorların esasen eşdeğer olmasına rağmen, farklı arkozorlarda ve dinozorlarda vücut büyüklüğü ilerlemesinin incelenmesi. Bu takson ve ilgili yapılarla ilgili olarak, bireyleri toplantıdan ayıran en dakik olanın yakın zamanda şüphelenilenden daha küçük olabileceğini göstermektedir. Ve kuş kök şeceresinin özüne yakın bir yerde önemli bir küçülme olayı yaşandı, ”diye yazıyor grup başka bir makalede.

Grup, buna yardımcı olacak kanıtın, küçük böcek avcısının dişleri ve üzerlerindeki hücresel çizik alanlarla birlikte, güçlü kabuklu ürpertici sürüngenlerden oluşan bir yeme rutini ile sabit olduğunu söylüyor. Doğru olmaları ihtimaline karşı, bu küçük pterosaur ve dinozor atalarının küçük kenarlarını “yakın zamanda sözde archosaurların dahil olmadığı varlık bölgelerine saldırmak” için gelişimsel bir boşluk olarak ayarlamaları düşünülebilir.

Bunu yaparken, bu küçük bedene geçişin K. kely ve onun tanıdık arkozor akranlarının akrabalarının dayanıklılığının bel kemiğine dönüşecek farklı nitelikler açmasına ve yaratmasına olanak sağlaması da düşünülebilir: iki ayaklı gelişimdeki ilerlemeler, doğum yerleri hafiften küçük bedenleri ısıtmaya ve küçük bedenlerin başlangıcı bir uçuş, uzmanlar öneriyor.

Küçük böcek avcısı, tüm bunları açıkça kendisi için izleme veya yeniden değerlendirme fırsatı bulamadı. Ama ne olursa olsun, o özlem dolu yarınların başlangıçlarının bir kısmı vardı.

Bir yanıt yazın