Boru Değiştirme Zamanının Ne Zaman Geldiğini Belirleme

Evinizin içinden geçen borular su taşır ve anında erişmenizi sağlar. Dünyada akan suya erişimi olmayan yaklaşık 785 milyon insan olmasına rağmen, bu çoğu insanın hafife aldığı bir şey!

Bunu hafife alabilmenize rağmen, borularınızı hafife almamanız önemlidir. Çoğu durumda bakırdan yapılırlar, ancak başka malzemeler de kullanılabilir. Her durumda, malzeme sınırlı bir ömre sahip olacak ve boru ömrünün sonuna ulaştığında sızmaya başlayacaktır. Bu başa çıkmak istediğin bir senaryo değil.

Unutmayın, sadece evinizde düşünmeniz gereken borular değil. Dışarıda bir besleme borusu olabilir ve drenajlar olacaktır. Değiştirilmesi gereken bir boruyu nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Boru Kameraları

Evin dışındaki borular genellikle gömülür. Bu, onları kolayca inceleyemeyeceğiniz ve muhtemelen sadece onlara bakmak için bahçenizi kazmak istemediğiniz anlamına gelir.

Bunun yerine, bir boru muayene kamerasına yatırım yapın. Bu, boruların içine kaydırılabilir ve size tıkanma, çatlak veya başka hasarlar gösterecektir. Sorunun nerede olduğunu tam olarak belirleyebilecek ve sorun çok ciddi hale gelmeden önce bir onarım düzenleyebileceksiniz.

Görünür Çatlaklar

İç boruların incelenmesi genellikle daha kolaydır. Bir meşale kullanmak ve yavaşça boru boyunca hareket ettirmek en iyisidir. Bu, borularda görünmeye başlayan çatlakları görmenize yardımcı olacaktır. Bir çatlak varsa, suyun dışarı sızması muhtemeldir. Bu, ıslaklığı elinizle hissedebileceğiniz anlamına gelir. Borunun altındaki zeminde görünür bir su sızıntısı belirtileri de olabilir.

Borular duvara gizlenmişse, sızan bir boru duvarda veya sızıntının yakınındaki zeminde ıslak bir nokta oluşturacaktır, bunlara dikkat edin ve hızlı hareket edin. Geriye kalan bir sızıntı sadece su faturanızda size fazladan paraya mal olmaz. Ayrıca evinizde çürümeye ve diğer sorunlara neden olabilir.

Sızıntılar

Bir çatlak çok hafif sızıyor ve tespit edilmesi zor olsa da, gerçek bir sızıntının tespit edilmesi çok daha kolaydır. Yine, evinizde ıslak lekeler arıyorsunuz. Suyu yakalamak için bir kap kullanabilirsiniz, ancak boru bölümünü sizin için değiştirmek için bir tesisatçıya ihtiyacınız olacaktır.

Suda Renk Değişikliği

Borularınızın mücadele ettiğine dair bir başka ipucu, suyun kirli görünmeye başladığı zamandır. Bu size boruların iç kısmının paslandığını ve kırılmanın sadece bir zaman meselesi olduğunu söyler.

Basınç Kaybı

Su basıncındaki bir azalma genellikle borulardaki tıkanmalara veya sızıntılara bağlanabilir. Su basıncınızın kademeli olarak düştüğünü fark ettiyseniz, sorunu bulmak ve hasarlı parçayı değiştirmek için borularınızı incelemeniz gerekir.

Unutmayın, sadece çok eski su tesisatına sahip olmak, borularınızı değiştirmeniz gerektiğine dair bir uyarı işareti de olabilir.

Bir yanıt yazın