Enerji verimli bir ev inşa etmek için 6 ipucu

Bireyin her geçen yıl kullandığı ortalama cihaz sayısındaki artışla birlikte, enerji tasarrufu sağlayan özel yapım evlere sahip olmak, elektrik faturasını düşürmenin ötesine geçiyor. Çevreyi kurtarmak için kotanız da olabilir.

Enerji tasarruflu bir evin en önemli özelliği, bir evden bekleyeceğiniz tüm konforları korurken enerji kullanımının azaltılması ve korunmasıdır, hedefin karşılanması için planlama ve inşaat aşamalarında belirli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

1. Bulunduğunuz yer

Bu belki de enerji verimli evinizi planlamanın en önemli adımıdır. Evinizi planlarken, yaz aylarında en az, kış aylarında en fazla ısıyı alacağınız bir yer seçmeniz gerekir.

Bu şekilde güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmak, kışları ısıtmada ve yazları soğumada enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Bunu evinizin peyzajı, pencerelerinizin yönleri, konumları ve yalıtımı ile ve en önemlisi bir binanın konumunu optimize ederek başarabilirsiniz.

2. Havalandırma sisteminiz

Evinizde iyi bir havalandırma sistemine sahip olmak, yalnızca enerji tüketimini artıran elektrikli cihazların aşırı kullanımını önlemekle kalmaz. Konfor ve esenlik için de gereklidir.

Havayı ve nemi evden verimli bir şekilde çıkarmak için evinizin havalandırmasını tasarlamalısınız, bu sadece mekanik fanlar ile sağlanabilir. Pencereler birincil ve en temel havalandırma sistemleridir. Doğru pencere-zemin oranını seçmenin yanı sıra maksimum yalıtım sağlayan bir pencere kullanarak pencerelerinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

3. HVAC sisteminiz

Toplam ev enerji tüketiminin% 40’ından fazlasından ısıtma ve soğutma sorumlu olduğundan, fırın ve akıllı cihazlar yerine ısı pompası kullanmak gibi küçük değişiklikler yaparak verimli bir sistem tasarlamak enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olur.

4. Enerji tasarruf cihazları

Bunlar, mümkün olan minimum enerji miktarını kullanarak enerji tüketiminden tasarruf etmenize yardımcı olan akıllı cihazlardır. Bu cihazların bir diğer faydası da ihtiyaçlarınıza göre enerji tüketiminin düzenlenmesidir.

Bir örnek, doğal yıldırım olduğunda yaydığı ışığın parlaklığını azaltan akıllı bir ampuldür. Bu tür cihazlara örnek olarak akıllı termostatlar, akıllı ampuller, akıllı panjurlar, akıllı AC kontrol cihazları ve çok daha fazlası verilebilir.

5. Güneş enerjisi

Bol güneş ışığı alan bir bölgede yaşıyorsanız güneşe çıkmayı düşünmelisiniz. Elektrik enerjisine dönüştürüldükten sonra güneş enerjisi, suyu ısıtmaktan başka herhangi bir ev aletine güç vermeye kadar her şeyi ve her şeyi yapmak için kullanılabileceğinden, elektrik faturalarındaki azalma oldukça önemli olabilir.

6. Çatı malzemesi seçimi

Bu başlangıçta biraz daha dik bir masraf olsa da, güneş ışığını saptıran ve daha az ısı emen uygun çatı kaplama malzemelerinin seçilmesi, enerji tüketiminden tasarruf edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bunu, evinizin tüm yıl boyunca sabit bir sıcaklıkta olmasını sağlayarak, klimaya daha az ihtiyaç duymanızı sağlayarak başarır.

Enerji tasarruflu evler sadece çevre dostu değil, aynı zamanda uygun maliyetli, sağlıklı ve konforludur ve açıkçası hepimizin içinde yaşamak istediği şey olmalıdır. İstediğiniz özel ev tasarımını elde etmek için Uhomes living ile de kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın