Verimli Bahçe Yatakları Oluşturmaya Yardımcı Olacak Etkili Teknikler

Televizyonda bu kadar çok hayatta kalma şovuyla, daha fazla insanın verimli bahçe yataklarının nasıl oluşturulacağı ve kendi yiyeceklerini nasıl yetiştireceği ile ilgilenmesi şaşırtıcı değil. Elbette, daha kendi kendine yeterli olmakla ilgilenebilirsiniz.

Her şeyi etkili bir şekilde yetiştirmenin anahtarı verimli toprağa sahip olmaktır. İyi haber şu ki, herhangi bir toprağın verimli olması için yapılabilir, sadece bilmeniz gerekir.

Verimli Toprak Olarak Sınıflandırılan Nedir?

Bitkilerin büyümesi için havaya, suya, güneş ışığına ve besinlere (kaynak) ihtiyaçları vardır. Çoğu canlı için aynıdır. Mantar yetiştirme kitleri sunan Rootlab, toprağı sulayabilseniz ve bitkiler otomatik olarak havaya erişebilse de, toprakta yeterli besin olduğundan veya bitki veya sebzelerin büyümeyeceğinden emin olmanız gerektiğini söylüyor.

Bazı topraklarda bol miktarda organik madde bulunur, bu da onları verimli kılar. Diğerleri doğurganlığı artırmak için organik materyal eklemez ve buna ihtiyaç duymaz. Bu özellikle ağır killi toprağınız varsa geçerlidir, organik içeriği düşüktür. Bu, büyümek için iyi olmadığı anlamına gelir.

Kaya Burgularının Tanıtımı

Aslında, sadece bu tür toprağı kazmak için kaya burgularına yatırım yapmalısınız. Bu basit cihazlar matkaplara benzer şekilde çalışır ve kayaların yanı sıra ağır killi topraklarda delikler açmanıza izin verir.

Kaya burguları ekim yaparken faydalı olabilir. Ancak, doğurganlığı zayıf olan toprakla uğraşıyorsanız da yardımcı olabilirler.

Buradaki fikir, toprakta yaklaşık 6 inç derinliğinde çok sayıda delik açmaktır. Daha sonra bunları kompostlanmış yapraklar gibi organik maddelerle doldurabilirsiniz. Kış ise, yaprakları çevirmeden önce toprağa çürümeye bırakın. Bununla birlikte, bahar ise, verimli organik materyali kil ile karıştırmaya yardımcı olmak için toprağı kendiniz çevirmeniz gerekecektir.

Yükseltilmiş Yataklar

Verimli topraklar yaratmanın bir başka mükemmel yolu da yükseltilmiş yataklar oluşturmaktır. Aslında bunlar sadece birbirine bağlı ve toprak seviyesini 4-6 inç yükselten tahta parçalarıdır. Toprağın verimliliğini artırmak için toprağa delikler açmalı ve organik madde eklemelisiniz. Daha sonra orijinal toprağı organik toprak veya kompostla kaplayabilirsiniz. Orijinal toprağın verimliliğini artırmak için bunu altındaki toprakla karıştırmak en iyisidir. Ek olarak, karıştırma drenajı iyileştirecek ve toprağı gevşeterek kazmayı kolaylaştıracaktır.

Toprağa organik madde eklerken bir seçeneğiniz var. Toprakla karıştırmak veya yükseltilmiş bir yatak olarak üstüne koymak mümkündür. Ancak tamamen yükseltilmiş bir yatak da oluşturabilirsiniz. Bu, bel yüksekliğine yükseltilmiş ve yere temas etmeyen bir tanesidir. Besin ve su seviyelerinin tutarlı kalmasını sağlamak için bu toprağa daha dikkatli olmanız gerekir. Bununla birlikte, toprak üzerinde tam kontrole sahip olacak ve her zaman verimli olmasını sağlamaya yardımcı olacaksınız. Yükseltilmiş yatakların ek bir avantajı, önemli bir husus olabilecek zararlıların olmamasıdır.

Bir yanıt yazın