Doğru Olmayan 6 Doğum Kontrol Efsanesi

Ebeveyn olma kararı — ya da olmamak — muhtemelen herhangi bir insanın verebileceği en önemli karardır. Bu nedenle herkes uygun fiyatlı, güvenli ve kaliteli doğum kontrolüne erişimi hak ediyor.

Kişisel doğum kontrol yolculuğunuzda, seçimlerinizi ve vücudunuza ve yaşam tarzınıza en uygun olanı anlamak önemlidir. Ne yazık ki, doğum kontrolü yanlış bilgisini elinize almak kolaydır. Doğum kontrolünü çevreleyen mitleri çürütmek, sizin için doğru doğum kontrol seçimini yapmanın önemli bir ilk adımıdır.

# 1: Doğum Kontrolü için Reçete Almak Zor bir İştir

Zaman, hormonal doğum kontrolü için sadece doktorunuzu şahsen görerek reçete alabilmenizdi. Neyse ki, kaliteli doğum kontrolüne erişim yıllar içinde önemli ölçüde değişti ve artık çevrimiçi doğum kontrolü alabileceğiniz noktaya geldi. Bu, düşük maliyetli ve sorunsuz yöntemleri her zamankinden daha yaygın olarak kullanılabilir hale getirir.

Doğum kontrolüne erişmek kolay olmalı ve tele-sağlık şirketleri oyunu değiştirdi. Randevu almanın verdiği rahatsızlıkla uğraşmak zorunda bile değilsiniz. Bunun yerine, bir reçete talep ederek ve bir hasta alım formu doldurarak başlarsınız. Sağlayıcı sağlık profilinizi inceler ve gizlice kapınıza postalanan uygun ilacı reçete eder. Eklenen otomatik doldurma kolaylığı, gelecekteki bir dozu kaçırma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir.

# 2: Doğum Kontrolü Pahalıdır

Yaygın olarak bulunan çok sayıda ücretsiz veya düşük maliyetli seçenek sayesinde doğum kontrolü almak bankayı kırmak zorunda değildir. Doğum kontrol hapları, çoğu sağlık sigortası planında veya hak kazanırsanız bazı devlet programlarında tamamen ücretsiz olabilir. Planlı Ebeveynlik gibi gruplar, hastanın ödeme kabiliyetine dayalı doğum kontrol hapları sağlarken, çevrimiçi sağlayıcılar da bütçe dostu seçenekleri genişletti. Sigorta eksikliği, satın alınabilirlik ve erişim için bir engel olmak zorunda değildir.

Elbette fiyatlar, kullanmayı seçtiğiniz doğum kontrol yönteminin türüne göre değişecektir. Doğum kontrol hapları spektrumun daha ucuz ucunu işgal ederken, bir rahim içi araç (RİA) sizi 1.000 dolardan fazla geri getirebilir. Ancak burada da, sağlık sigortanız veya Medicaid’iniz kapsamındaysa, bir ria’nın maliyeti çok daha düşük — hatta 0 $ — olabilir.

# 3: Hormonal Doğum Kontrolü Seçenekleri Hapla Sınırlıdır

Hap doğum kontrolünde devrim yarattı ve 1960’larda ve 70’lerde şehirdeki tek oyundu. Bugün, doğum kontrolünüz için geçmiş on yıllara göre çok daha fazla seçeneğiniz var. Seçenekler arasında elbette hapın yanı sıra yama, vajinal halka, atış, implant veya hormonal RİA da bulunur. RİA veya implant bir doktor tarafından yerleştirilmeyi gerektirse de, atış da dahil olmak üzere diğer yöntemleri kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

Hapla gitseniz bile, her ikisi de hamileliği önleyen hormonlar içeren iki farklı tür arasında seçim yapma seçeneğiniz vardır. Kombinasyon hapı hem östrojen hem de progestin içerir; Diğeri, genellikle mini hap olarak adlandırılan, yalnızca progestin içeren bir hapdır. Bir sağlık kuruluşu, hangi ilacın sizin ve vücudunuz için en iyi şekilde çalışacağına karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca birçok jenerik ve isim-marka seçimi arasından seçim yapabilirsiniz. En önemlisi, ait olduğunuz yerde kalabilirsiniz – bakımınızın sürücü koltuğunda.

# 4: Doğum Kontrolü% 100 Etkilidir

İyi haber şu ki, doğum kontrolü oldukça etkilidir, ancak insan doğası gereği hiçbir doğum kontrol yöntemi garanti edilmez. Hormonal doğum kontrol yöntemleri — hap, yama, yüzük ve atış dahil – hamileliği önlemede% 99’a kadar başarılıdır. Ancak bu etkinlik oranı tutarlı ve optimal kullanıma bağlıdır. Kaçırılan hapları hesaba kattığınızda, etkinlik oranı biraz düşer ancak yine de yüksektir.

Hapı veya diğer doğum kontrol haplarını alırken, sağlık uzmanınız tarafından verilen talimatları takip etmek çok önemlidir. Hap kullanıyorsanız, ilacınızı her gün, ideal olarak günün aynı saatinde almanız gerekir. Bir hapı kaçırırsanız, erkek veya kadın prezervatifi gibi bir yedekleme yöntemi kullanmak iyi bir fikirdir. Bu ek güvenilirlik düzeyi, bedeninizi ve seçimlerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

# 5: Hap Zamanla Kısırlığa Neden Olur

Bazı kullanıcılar hapın daha sonraki gebe kalma şanslarına zarar verebileceğinden korkar, ancak uzun süreli doğum kontrol kullanımının doğurganlığınızı etkilememesi gerekir. Kontraseptiflerdeki hormonlar vücudunuzda sadece kısa bir süre kalır. Doğum kontrol hapı almayı bıraktığınızda, döngünüz birkaç ay içinde eskisine dönmelidir. Atışla, döngülerin düzenli hale gelmesi biraz daha uzun sürebilir — yaklaşık altı ila 12 ay —.

Gelecekteki hamile kalma olasılığınızı mahvetmekten çok, hap aslında doğurganlığın korunmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis ve ektopik gebelik gibi doğurganlığa zarar veren koşullara karşı koruma sağlamasıdır.

# 6: Doğum Kontrolünü Kullanmak Kilo Alımına Neden Olur

Doğum kontrol haplarının, yüzüklerin, atışların ve yamaların çoğu kullanıcı için ölçekteki sayıları etkilemesi pek olası değildir. Kilo alımını çevreleyen yanlış bilgiler, bazı hastaların bu yüksek kaliteli yöntemleri kullanmayı bırakmasına neden olabilir. Neyse ki, çok sayıda klinik çalışma bu efsaneyi çürütmüştür. Bazı doğum kontrol kullanıcıları hormonal kontraseptif kullanırken kilo verdiklerini bile bildirmektedir.

Sıvı tutulması veya artmış kas dokusu veya vücut yağının gözle görülür herhangi bir kilo alımının nedeni olma olasılığı daha yüksektir. Kadınlar ayrıca genellikle yaşlandıkça kilo alma şansları artar. Bu gerçekler ekstra kiloları daha fazla hoş karşılamayacak olsa da, en azından oldukça etkili hormonal doğum kontrol yöntemlerini ortadan kaldırıyorlar. Ve bu iyi bir şey, çünkü hiçbir şey hamilelik gibi kilo alımına neden olmaz!

Günümüzde çok sayıda güvenli ve uygun maliyetli doğum kontrol seçeneği yaygın olarak mevcuttur ve elde edilmesi her zamankinden daha kolaydır. Hizmetlere erişimin artmasıyla reçetelerin güçlük çekmesi veya cüzdanınızı zorlaması gerekmez. Seçim ve rahatlıkla gelen özgürlüğü ve kendi üreme kaderinizi kontrol etmeyi hak ediyorsunuz.

Bir yanıt yazın