Evde internet hızınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Yavaş ve durgun internet bir kabustan başka bir şey değildir. Bu sadece tüm performansı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların zamanında bir şeyler yapmasını sinir bozucu hale getirir. Bu yüzden ellerinizi doğru internet bağlantısına bağlamanız gerekiyor, diyor Wired.

Ancak, herhangi bir profesyonel müdahale olmadan evde internet hızınızı artırabileceğinizi söylersek ne olur? Kulağa heyecan verici geliyor, değil mi? İnternet hızınızı artırmak ve bağlantınızda bir sıçrama elde etmek için kullanabileceğiniz bazı yolları listeliyoruz. Ama önce,

İyi bir internet bağlantısı Edinin

Hangi çözümleri uygularsak uygulayalım, sağlam bir internet bağlantısına sahip olmak bir zorunluluktur. İnternet bağlantınız en iyi performansı vermedikçe hiçbir şeyi yapılandıramazsınız.

Çoğu internet şirketi, müşterileri kolaylaştırmak için mükemmel bir yaklaşımla güvenilir hizmetler sunar. ATT internet burada bahsedilebilecek isimlerden biridir. Birinci sınıf hizmetler sunarak, güvenebileceğiniz en iyi çalışma süresi performansıyla güvenilir internet bağlantısı sağlar.

Bunu göz önünde bulundurarak, bu tür internet servislerini piyasadan elinize alabiliyorsanız, muhtemelen emin ellerde olacaksınız. Artık önceden almanız gereken internet bağlantısının kalitesini vurguladığımıza göre, evde internet hızınızı artırmak için kullanabileceğiniz bazı harika yollara göz atmanın zamanı geldi. Yani, daha fazla uzatmadan başlayalım:

Önbelleği Temizleme

Önbellek, özellikle internet tarayıcınızı çalıştırırken internetinizin yavaş olmasının nedenlerinden biridir. Sık erişilen bilgi ve verilerin depolandığı ikincil depolama ortamı olarak tanımlanır.

Tarayıcınız ve hatta cihazınız önbelleği depolar, böylece bu bilgilere yüklenmesini beklemeden erişebilirsiniz. Ancak, bu bilgilere daha önce internet üzerinden erişildiğinden, cihaz ve tarayıcı bunları önceliklendirerek internet kullanılabilir olur olmaz günceller.

Bu nedenle, cihazınızın yavaşladığını veya tarayıcınızın sekmeleri yüklemek için çok fazla zaman aldığını düşünüyorsanız, önbelleği ve geçici dosyaları temizlemeyi deneyin. Bant genişliğini serbest bırakacak ve suyu hemen artırabilirsiniz.

Yönlendirici Yapılandırması

BT yöneticimizden duyduğumuz en yaygın düzeltme nedir? Cihazı yeniden başlatın! İster inanın ister inanmayın, zamanın neredeyse% 80-90’ında çalışan en yaygın uygulanan düzeltmelerden biridir. İnternet modeminiz veya yönlendiricinizle de yapabileceğiniz şey budur.

Cihazı düştüğünü hissettiğinizde yeniden başlatabilirsiniz. Bu, geçerli bağlantının bağlantısını keser ve ardından veri akışı için yeni bir bağlantı kurar. Bu, süreci pürüzsüzleştirir ve hızı artırır.

Bunun dışında, modeminizi veya yönlendiricinizi cihazınızda belirli bir hız sağlayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu, cihazınızın özel bir hızın keyfini çıkarmasını sağlarken, cihazların geri kalanı kalan hıza sahip olacaktır.

Bantları Değiştirme

İnternet hızını ve kapsama alanını artırmaya yardımcı olan bir diğer iyi düzeltme, internet modeminizin veya yönlendiricinizin bantlarını değiştirmektir. Çoğu cihaz artık çift bantlı veya üç bantlı bağlantıyla geliyor. Bu, cihazların 2,4 GHz ve 5 GHz frekanslarında veri iletmesini ve almasını sağlar.

Mevcut cihazınız 2,4 GHz’de çalışıyorsa, onu 5 GHz’e geçirmeyi deneyin. Bu, cihazın veri iletimi için yeterli miktarda meyve suyu kazanmasını sağlayacaktır. Sonuçta, performans için işleri kolaylaştıracak bir hız artışı elde edebileceksiniz.

Mevcut cihazınız birden fazla bandı desteklemiyorsa, bu avantajı elde etmek için en son internet modemine veya yönlendiriciye yükseltmeniz gerekir.

Cihazlarınızın Konumunu Ayarlama

Çoğu kişi bilmez, ancak cihazınızın yerleştirildiği konum da önemlidir. Radyo dalgaları, özellikle cihazların yanına veya ayrı odalara yerleştirildiklerinde kesintiye uğrar.

İnternet yönlendiricinizin sinyalleri etkili bir şekilde yakalayabilmesi için bunları windows’un yakınında ayarlamayı deneyin. Öte yandan, sinyal gücü ne kadar iyi olursa, cihazlar arasında o kadar etkili iletilecektir. Ancak yine de yönlendiricinizin güçlü sinyaller iletmediğini düşünüyorsanız, yukarıda belirtilen düzeltmeyi uygulayabilir veya kapsama gücü iyi olan daha iyi bir cihaza yükseltebilirsiniz.

Arka Plan Uygulamalarını Kapatma

Çoğumuz işimizden çıkarken bile uygulamalarımızı cihazlarımızda çalıştırmaya devam ediyoruz. Biraz zaman ayırırsanız, görev yöneticisi’ni çalıştırabilir ve arka planda çalışan çeşitli uygulamalara göz atabilirsiniz.

Bu uygulamalardan bazıları, sistem başladığında genellikle bağlantı ve bellek almaya öncelik verilir. Sonuç olarak, meyve suyunun çoğu bu uygulamalara verilir, bu da işlemlerin geri kalanı için genel hızı azaltır.

Yapabiliyorsanız, bu uygulamaları başlatmanızı etkilemeyecek şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Görev yöneticisi’ni kullanarak, hangi uygulamanın en fazla etkiye sahip olduğunu ve ne kadar bellek gerektirdiğini de ölçebilirsiniz.

Ayrıca görev yöneticisi, sistemde çalışan arka plan aygıtları hakkında etkili bir şekilde fikir verir, böylece bunları bulmanız ve en aza indirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Tarayıcı Sekmelerini Temizleme

İnternet tarayıcınızı yeniden açtığınızda çalışma sekmelerinize hemen erişilebilir olması iyi bir şeydir. Ancak bilmediğiniz şey, bu sekmelerin belleğinizde yer kaplamasının yanı sıra bağlantınızın hızını da tüketmesidir.

Sekme sayısı ne kadar fazla olursa, o kadar fazla güç elde ederler ve bu da sonuçta genel işlemlerinizin performansını düşürür. Mümkünse, işinizden çıkarken veya hatta çalışırken kullanılmayan ek sekmeleri kapatmayı deneyin.

Bu, alanı boşaltacak ve diğer işlemler için artırılmış bir internet hızının keyfini çıkarabileceksiniz. Hareket halindeyken tarayıcı önbelleğini ve geçici dosyaları temizlemek de bu performansı artırmaya yardımcı olacaktır.

Kapanış Düşünceleri

İşte al bakalım! İnternet hızınızı artırmak için kullanabileceğiniz en zorlayıcı yollardan bazılarını gösterdik. İşleri tazelemek ve sağlam bir bağlantı deneyiminin keyfini çıkarmak için bu düzeltmeleri uygulayabilir ve cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın