Kullanıcı Deneyimini Tehlikeye Atan 6 Web Tasarım Hatası

COVID-19 döneminde bir web sitesinin her işletmenin bel kemiği haline geldiğini inkar etmek yok. Pandemi, tüketicilerin mal ve hizmet satın alma şeklini değiştirdi. 2021 ve sonrasında herhangi bir şirketin başarısı için iyi tasarlanmış bir web sitesi şarttır.

Web sitesi tasarımı, potansiyel müşteriler üzerinde iyi bir izlenim yaratmaya yardımcı olarak onları istenen eylemi yapmaya teşvik eder. Bununla birlikte, bazı tasarım hataları kullanıcı deneyimini tehlikeye atabilir ve en iyi çabaları raydan çıkarabilir. Web sitesi tasarım ajansı uzmanları çoğunlukla iyi bir web tasarımının unsurlarının farkındadır. Güvenilir bir web tasarım şirketi tarafından sağlanan iyi uygulamalar ve hizmetler hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ama kaçınılması gereken hatalar ne olacak? Bu makalede tartışacağımız şey budur.

Tasarımın Amacını Varsayarsak

Birçok web tasarımcısı, tasarımlarının işe yarayacağını varsayarak hata yapar. Düzeni uygulamadan önce kağıda çizmenin önemini unuturlar.

Düzeni çizmek, bir tasarımcının müşteriyi çekecek motivasyon faktörlerini anlamasına ve tanımlamasına yardımcı olur. İyi bir tasarımın amacı, tüketici sorunları ile ilişki kurmak ve çözümleri sergilemektir. Düzeni kağıda çizmek tasarımcıya yardımcı olacaktır:

 • Tasarımın amaçlarını belirlemek
 • Projenin kapsamını ana hatlarıyla belirtin
 • İş çekmek için özellikler oluşturun
 • Kullanıcı gereksinimlerini belirleme
 • Uygulanabilir çözümleri sergileyin
 • Teknolojik yetenekleri öngörmek

Bu faktörler, tasarımcının bir tasarım yazılımına geçmeden önce veri noktalarını ve cihazı doğru düzeni ve özellikleri belirlemesine yardımcı olacaktır. Tasarımcıların bir web sitesi tasarlamadan önce müşterilerinin neye önem verdiğini araştırması ve anlaması gerekir.

Izgaraları ve Sütunları Yoksayma

Web tasarımının manzarası hızla değişiyor ve tasarımcıların buna uyum sağlaması gerekiyor. Ancak bazı tasarımcılar hala kendilerini flexbox ve float kullanarak içerik düzenlemenin eski yollarıyla sınırlıyor. İyi tasarlanmış ve duyarlı bir web sitesi geliştirmek için CSS ızgaralarının ve kılavuzlarının etkinliğini fark etmediler.

Öte yandan, yeni çağın geliştiricileri flexbox ve şamandıraların modası geçmiş olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki flexbox ve floatlar, ızgaralar ve sütunlarla ilgili web tasarım hatalarından kaçınmak için CSS ızgaraları kadar önemlidir. Web tasarımcıları, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunan satırları ve sütunları kullanarak içeriği otomatik olarak bölümlere ayırmak ve hizalamak için CSS teknolojisini kullanır.

Görsel Hiyerarşiyi Unutmak

Görsel hiyerarşinin estetiğini kaçırmak, tasarımcıların yaptığı bir diğer yaygın hatadır. Özellikler, içerik ve CTA’LAR için görsel düzeni uygulamak için net bir stratejiye sahip olmaları gerekir. Etkili bir görsel hiyerarşi, bir ziyaretçinin web sitesindeki yolculuğuna rehberlik edebilir.

Tasarımcılar bunu çekici renkler, resimler ve diğer küçük animasyonlar kullanarak başarabilirler. Bu öğeler, kullanıcı katılımını sağlamak için uygun şekilde boyutlandırılmalı ve aralıklandırılmalıdır. Bir web sitesinin görsel hiyerarşisi doğru değilse, kullanıcılar web sitesiyle etkileşime girmez.

Sezgisel Gezinmeyi Atlama

Kötü yapılandırılmış bir menü ve gezinme, web tasarımının öne çıkan hatalarından bazılarıdır. Web sitesi uygun bir gezinme yapısına sahip değilse, bir kullanıcı için kafa karıştırıcı olabilir ve bu da onları uzaklaştırabilir.

Tasarımcılar ayrıca web sitesi gezintisinin tüm cihazlar için aynı olmayabileceğini de akılda tutmalıdır. Bu nedenle, sorunsuz ve öngörülebilir gezinme sağlamak için doğru stratejiyi geliştirmeli ve farklı tarayıcılar ve cihazlar için test etmelidirler.

Web Sitesi Erişilebilirliğini Gözden Kaçırmak

Tasarımcıların sıklıkla gözden kaçırdığı bir diğer husus da bir web sitesinin erişilebilirliğidir. Engelli Amerikalılar, herhangi bir işletme için büyük bir pazar segmenti oluşturur. Bu nedenle tasarımcılar bir web sitesi tasarlarken belirli faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. Bunlar, web sitesi erişilebilirliğini optimize etmenin yollarından bazılarıdır:

 • Metin ve arka plan arasında optimum kontrast sağlayın
 • Temel görüntüler için alternatif metin atama
 • Yalnızca klavye ile erişilebilen Gezinmeyi kullanın
 • Videoların altyazılar ve transkriptlerle desteklendiğinden emin olun
 • Bilgi olarak renk alternatifleri sağlayın
 • Uygun başlıkları ve başlıkları kullanın
 • Metni yeniden boyutlandırmak için seçenekleri yerleştirin

Web sitesi erişilebilirliği yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmek için gerekli değildir, aynı zamanda yasal bir gerekliliktir. Dahası, bir web sitesini erişilebilir kılmak, SEO yoluyla daha üst sıralarda yer alma şansını da artırır.

Multimedya Hataları

Web tasarımcıları genellikle bir web sitesinde bulunan medyayla ilgili birkaç hata yapar. Otomatik oynatılan videolar yalnızca ziyaretçinin deneyimine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bir web sitesini de yavaşlatır. Tasarımcılar, yükleme hızını da etkileyebilecekleri için web sitelerinde büyük boyutlu görüntüler kullanmaktan da kaçınmalıdır.

Yavaş yüklenen web siteleri yalnızca ziyaretçileri uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarında daha düşük sıralarda yer alırlar. Bazı web tasarımcıları, müşteriler üzerinde istenen izlenimi yaratmayabilecek ücretsiz stok görseller de kullanır. Web tasarımcıları, doğru görselleri kullanmanın yanı sıra, doğru mesajı iletmek ve marka imajını artırmak için bağlamsal simgeler de kullanmalıdır.

Bir web sitesi, mevcut zamanlarda bir işletme için en önemli varlıktır. Bu nedenle tasarımcılar, harika bir ilk izlenim yaratabilmesini sağlamalıdır. Tasarımcılar, bu yaygın hatalardan kaçınarak, web sitesinin bir şirketin hedeflerine ulaştığını garanti edebilir.

Bir yanıt yazın