ABD Tiktok’u Yasaklayacak mı?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin TikTok gibi sosyal medya da dahil olmak üzere Çin uygulamalarını engellemeyi ”aradığını” söyledi.

Pompeo, Fox News’den Laura Ingraham ile yaptığı istişare boyunca potansiyel değişiklikten bahsetti ve “bunu çok ciddiye alıyoruz.”Ingraham, Pompeo’ya ABD’nin çoğu Çin uygulamasını, özellikle de Tiktok’u yasaklamayı düşünüp düşünmediğini sordu.”

İnsanların cep telefonlarındaki Çin uygulamaları hakkında ”ABD’nin de bunu doğru yapacağına dair size güvence verebilirim Laura” dedi. “Başkanımızın önüne çıkmak istemem, bu yüzden kontrol ediyoruz.”

Washington’daki üst düzey diplomat, insanların uygulamayı yalnızca “özel bilgilerinizin Komünist Çin Örgütünün elinde olmasını istiyorsanız” kullanabileceğini söyledi.”

Bir TikTok sözcüsü Pompeo‘ nun açıklamalarının ardından çıkan bir tartışmada, ”TikTok, ABD’de savunma, şirket ve kamu politikasında birçok işçi ve büyük liderin bulunduğu bir ABD CEO’su tarafından yürütülüyor.” dedi. “Uygulama kullanıcılarımız için sağlıklı ve istikrarlı bir cihaz kullanımını teşvik etmekten daha öncelikli değiliz. Hükümete kullanıcı verileriyle birlikte Çince teklif etmedik ve talep üzerine de yapmayacağız.”

Pompeo ‘nun yorumları, ABD ile Çin arasında teknoloji, ulusal güvenlik ve ticaret gibi birçok alanda kaynayan artan baskıların yaşandığı bir dönemde geldi.

Pekin merkezli bootstrap ByteDance tarafından işletilen TikTok, Çin ile ilişkileri nedeniyle kısa formatlı video uygulamasını ulusal güvenliğe terör olmakla suçlayan ABD’li politikacılar tarafından sık sık eleştiriliyor. Şirketin “Komünist Çin Örgütü tarafından kontrol edilen istihbarat çalışmalarına yardım etmek ve işbirliği yapmak zorunda kalabileceğini söylüyorlar.”

Daha önce TikTok, bytedance’den bağımsız çalıştığını söylemişti. Bu, veri merkezlerinin tamamen Çin’in yakınında olmadığını ve bu verilerin hiçbirinin Çin mevzuatı için önemli olmadığını iddia ediyor. Tiktok’a göre, ABD uygulama verileri ABD’de, Singapur’da bir yedekle önbelleğe alındı. Mayıs ayında bir iş sözcüsü CNN’E NSA sorunlarının “asılsız” olduğuna inandığını söyledi.”

TikTok uygulaması, Snapchat gibi ABD’de ve batı’daki diğer ülkelerde çok popüler hale geldi ve kendi ülkeleri dışındaki kullanıcılar arasında büyük ilgi gören ilk Çin sosyal sitesi oldu. Analytics Sensör Kulesi tarafından bildirilen, 2020’nin ilk 3 ayında yalnızca 315 milyon kullanıcı tarafından indirildi, tarihimizdeki diğer uygulamalardan daha fazla aylık indirme yapıldı.

Şirket ayrıca her yerde barikatlarda faaliyet gösteriyor. Geçen ay Hindistan hükümeti, TikTok uygulamasını ve bilinen diğer Çin uygulamalarını ”egemenlik ve dürüstlük sorunu” sundukları için yasaklayacağını duyurdu.” Çin ve Hindistan arasındaki stres,Himalaya sınırındaki bir çınlamadan sonra nefes kesici hale geldi.

Bir yanıt yazın