2023’de Güney Afrika’da Satılan Otomobillerin Yaklaşık% 70’i SUV veya Hatchback’ti

Bir sözlükte araba kelimesinin tanımını ararsak, “motorla çalışan ve az sayıda insanı taşıyabilen dört tekerlekli bir karayolu aracı” gibi bir şey buluruz. Bireyler tarafından bir noktadan diğerine geçmek için kullanılan sadece bir makineyi tanımlayan bir tanım. Ancak, neden bu sadece bir arabaya sahip olmanın amacıysa, piyasada bu kadar çok seçenek var mı? İnsanlar neden elde edecekleri aracı analiz etmek için önemli miktarda zaman harcıyorlar? Bu, elbette, sadece bu ulaşım araçlarına yatırdığımız parayla ilgili değil, aynı zamanda insanlar ihtiyaçlarına en uygun arabayı bulmak için başka birçok yönü de düşünüyor. Güney Afrika’da, vatandaşın yaşam tarzlarının bir yansıması olan SUV veya hatchback gibi arabalar alma eğilimi var.

SUV öncüllerinin askeri arabalar olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir, bu araçlar şehirlerde tanınmadan önce tamamen farklı bir işleve sahipti. Günümüzde insanlar uygun oldukları ve pratiklikleri nedeniyle onları satın almayı tercih ediyorlar. Bu otomobiller aileler için mükemmel bir seçim haline geldi, beş ila dokuz kişiyi taşıyabildikleri için büyükler için son derece kullanışlılar. Benzer şekilde, hatchback’ler geleneksel olarak rahat oldukları ve kapasiteleri nedeniyle seçilmiştir. Diğer avantajların yanı sıra, düşük bakım maliyeti, geniş bagaj alanı ve ayrıca temel olan kontroller, sürüşü kolay bir araç haline getirir.

Ülkede tüketici eğilimleri ilden eyalete farklılık gösteriyor, sahiplerin arabalarında tuttukları yıl sayısı yenisini almadan önce üç ila altı yıl arasında değişiyor. Dikkate alınması gereken bir diğer değişken ise tüketicinin yaşıdır. Araç sahibi olmak genç sürücülerin aradığı özgürlük duygusunu sağlar, araçları yeni yerlere ve güvenli bir şekilde dolaşmalarını sağlar. Daha önce sahip olunan otomobiller için rakamlar daha yüksek olmasına rağmen, hem yeni hem de ikinci el araçlar satın alınmaktadır, bu durumda aracın tutulma süresi üç yıla yakındır.

Satın alımlar bir otomobil satış acentesi aracılığıyla çevrimdışı yapılabilir, ancak çevrimiçi satışlar son yıllarda bir artış gördü. Bu artış, bir araba ve diğer hizmetleri satın almak için de görüldü, günümüzde neredeyse her şey çevrimiçi olarak bulunabilir ve edinilebilir. Örneğin, bir araba aldıktan sonra, bireyler en iyi araba sigortası poliçelerini aramak zorundadır ve bunlar artık piyasadaki tüm seçenekleri karşılaştıran QuotesAdvisor gibi web siteleri aracılığıyla kolayca bulunabilir.

Son olarak, şaşırtıcı bir şekilde, seçilen arabanın türü dikkate alınmadan yeni bir konsept devreye giriyor: “COVİD arabaları”, TheAtlantic yazıyor. Amerikalı personel yazarı Robinson Meyer, günümüzde insanların toplu taşıma araçlarından daha güvenli hissettikleri için araba edinme eğiliminde olduklarını savunuyor. Ayrıca pandemi nedeniyle kalabalığın bulunamadığı uzak yerlere gitmek de popüler hale geldi. Çevre sorunlarıyla ilgili dezavantajlar da dahil olmak üzere bazı dezavantajlardan bahsedilse de, şimdilik bu, bir arabaya sahip olmanın modaya dönüşmesinin bir başka nedenidir.

Sonuç olarak, dünya çapında toplam otomobil satış sayısının arttığı söylenebilir. Daha spesifik olmak ve bireylerin Güney Afrika’da araba satın alma nedenlerini göz önünde bulundurarak pratiklik ve rahatlık ortaya çıkıyor ve bu da bizi bölgede edinilen SUV ve hatchback’lerin yüksek yüzdesine götürüyor. İnsanların yaşam tarzları ve sahip oldukları bir aracın onları toplumda nasıl gösterdiğine dair fikirleri, satın alımlarının itici güdüleridir.

Bir yanıt yazın