Arabanızı Hurdaya Satmak – Nelere Dikkat Etmelisiniz

Arabanı hurdaya satmayı mı düşünüyorsun? Aracınız mot’ta başarısız oldu mu ve onarımı artık ekonomik değil mi? Eğer öyleyse, burada bazı yararlı bilgiler bulacaksınız.

Yıllar geçtikçe, hurda metal endüstrisi büyüyor ve her zamankinden daha fazla hurda otomobil alıyor. Bugün İngiltere’de hurda metal için bir milyondan fazla araç satılıyor. Ancak, arabanızı satmak için hükümetin güvenli ve yasal elden çıkarma için koyduğu yönergelere uymanız gerektiğini söylüyor ukcarmovement.co.uk . Şimdi, bugün arabanızı hurda metal için nasıl satabileceğinizi öğrenelim.

Belgelerinizi Hazırlayın

Eski arabanızı hurda metal için satmak, aracınızın sorumluluğunu bırakmak demektir. Bununla birlikte, fiyat müzakeresine başlamadan önce, araca sahip olma talebinizi kanıtlamak için gerekli belgelere sahip olmalısınız. Bu belgeler şunları içerir:

Aracın kaydı veya seyir defteri – V5C, araç sahibi olduğunuzu gösteren yasal bir belgedir. Onsuz arabanızı hurdaya çıkarmak imkansızdır. Kaybettiyseniz veya yanlış yerleştirdiyseniz, dvla’dan bir yedek alabilirsiniz.

Aracınızı yetkili arıtma tesisine başarılı bir şekilde sattığınızda, bir imha sertifikası alacağınızı unutmayın. Daha sonra bunu dvla’ya postalayarak arabadan artık sorumlu olmadığınızı kanıtlarsınız.

Arabamı Hurdaya Nasıl Satarım?

Araba yolunuzda boşta yatan eski hurda arabanızdan para kazanmanın farklı yolları vardır.

  • İlk olarak, yerel bir atf’ye satış yapabilirsiniz – bu, yerel hurdalığınızı aradığınız, teklifi aldıktan sonra bir fiyat üzerinde anlaştığınız ve bir teslim alma tarihi belirlediğiniz seçenektir.
  • Parça satabilirsiniz – Arabayı bir bütün olarak sattığınız atf’nin aksine, aracınızı parçalara ayırabilir ve tek tek parçaları satabilirsiniz. Bununla birlikte, bu riskli bir uygulamadır, çünkü bazı parçalara zarar verebilir veya tüm aracı tek olarak satarak kazanacağınızdan daha az kazanabilirsiniz.
  • Çevrimiçi satış yapabilirsiniz- Bu mevcut en iyi seçeneklerden biridir. Alıcıyla iletişim kurmak için bir web sitesi kullanırsınız. Aynı sitede, aracınızın değerine göre bir değer elde edebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz. Fiyatlar genellikle aracınızın durumuna, bulunduğunuz yere ve aracın bir bütün olarak mı yoksa parçalar halinde mi satıldığına bağlıdır.

Hurda Arabanızı hurdaya çıkararak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Farklı arabalar satıldığında farklı fiyatlar çeker. Bununla birlikte, toplam maliyet birkaç faktöre bağlı olacaktır. Bu değişkenler şunları içerir:

  • Arabanın ağırlığı
  • Marka ve model
  • Araçta nadir metaller varsa

Fiyatı kabul ettikten sonra, atf’nin ödeme politikalarına bağlı olarak ödemenizi almalısınız. Aynı gün veya daha sonraki bir ödeme olabilir. Ama en önemlisi, aracınız için asla nakit ödeme kabul etmemelisiniz.

Sırada ne var?

Arabanızı hurdaya satmak anlaşmanın sonu değil. Gelecekte sorun yaşamamak için biraz daha takip etmeniz gerekiyor. ATF eski arabayı devraldığında, bir imha sertifikası alacaksınız. Bu, aracınızı doğru bir şekilde imha ettiğinizi gösterir. Ayrıca, sahipliğinizi iptal etmek için sertifikayı dvla’ya postalamanız gerekir. Tam ayınız kalsaydı, yol vergisi iadesi bile alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın