Üniversite Yurt Avantajları

Üniversitelerin çoğunluğu öğrenci yurtlarında makul bir ücret karşılığında yer sağlamaktadır. Üniversite yurdu, ailesinden hiç ayrılmamış olanlar için iyi bir seçenek olabilir. Çoğu durumda, kampüste yaşamak apartmanlardan daha ucuzdur. İşte üniversite yurdunun artılarını tartmanıza izin verecek ayrıntılı birkaç avantaj.

1. Yalnız, ama Asla Yalnız Değil

Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve çevrenizden ilk kez uzaklaşıyorsanız, üniversite yurtları size benzer düşünen ve yaşlı bireylerle ömür boyu bir kez deneyim kazandırabilir. Yurt hayatı sizi dünyanın dört bir yanından bir grup yeni insanla tanıştıracak. Diğer oda arkadaşlarınızdan ve sınıf arkadaşlarınızdan kültürel farklılıkları ve benzerlikleri fark edeceksiniz. Her gün sosyalleşmenin altın şansını yakalayacaksınız. En sevdiğiniz şovu izlemeye ya da istediğiniz zaman arkadaşlarınızla oyun oynamaya ne dersiniz? Yurtlara çok uzaklardan taşınmış olabilirsiniz, ancak yurt sizi yeni okulunuzda evinizde yapacaktır.

2. Daha fazla tasarruf edin

Intuit, üniversitede para biriktirmenin neredeyse herkesin aklında olduğunu söylüyor. Kampüs dışında yaşadığınızı hayal edin. Elektrik, su, servis ücretleri, Wifi gibi masraflar ara sıra kafanızda dalgalanmaya başlayacak. Bir yurtta yaşıyorsanız, bu hizmetler ve kurulumları için ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek yok. Daha fazla bant genişliğinin keyfini çıkaracak ve daha maliyetli faturalardan kurtulacaksınız. Bir daire döşenmiş olabilir veya olmayabilir, ancak yatakhaneler genellikle temel mobilyalarla iyi döşenmiştir. Çoğu yurtta yemek planları bulunurken, diğer yurtlarda yemeğinizi pişirmek için ayrı mutfaklar vardır. Marketlere sık sık gitmekten kaçınarak, muhtemelen hızlı bir kuruş tasarruf ederek biraz zaman kazanacaksınız. Ayrıca, gece geç saatlerde istekleri tatmin etmek için yurt kafeteryalarına erişiminiz olacak.

3. Sınıflara yakınlık

Sınıflarınız ve kampüsünüzün diğer ana alanları sadece birkaç adım ötede olabileceğinden kampüste kalmanız çok daha uygundur. Bazı yerler uzak görünse bile oraya ulaşmak için yürüyüşe veya bisiklete binebilirsiniz. Bu, geç kalkarsanız, derse zamanında kolayca ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Dahası, Uber faturalarını, yakıt maliyetlerini ve metro demiryolu ücretlerini önleyerek bazı ulaşım modları bulmanız ve ek paradan tasarruf etmeniz gerekmeyecek. Kütüphane, rekreasyon merkezi ve bilgisayar laboratuvarları gibi diğer üniversite binalarının yakınında yaşamak da uygundur.

4. Ders Dışı Etkinliklere Daha Fazla Katılım

Yurtta yaşamanın en büyük faydalarından biri, kampüs içi farklı etkinliklere katılma fırsatıdır. Pek çok yarışmaya, tartışmaya, spora, liderlik fırsatlarına ve diğer sanatsal etkinliklere katılma olasılığınız yüksektir. Bazı yurtlarda ayrıca hobilerinizi besleyebileceğiniz ortak bir TV odası, oyun odası, çamaşır odası ve hatta spor salonu bulunmaktadır. Aktivitelerin duraklatıldığı hiçbir zaman bir an olmaz, bu yüzden şansınız kalmaz, boşta oturmanız gerekir. Takviminize eklenecek daha fazla sosyal etkinliğe sahip olarak sosyal hayatınızı genişletebilirsiniz.

5. Güvenli Bir Ortam

Öğrencilerin güvenliği kolejlerin önceliğidir. Çoğu kolejde, odalarda kimliği etkinleştirilen anahtar kilitler ve beklemede bir gece güvenlik görevlisi gibi güvenlik sistemleri bulunur. Sabahın 2-3’ünde soyulma korkusu olmadan dolaşabilirsiniz. Kampüslerde olağandışı olayları izlemek için güvenlik kameraları bulunurken, bilinmeyen girişleri kısıtlamak için bir resepsiyon bulunmaktadır. Bunun gibi güvenli bir ortam yoktur ve asla hırsızlık, hırsızlık ve küçük suçlarla gerilmenize gerek yoktur. Öğrencilerin sorunları ve çatışmaları da yönlendirmelerine yardımcı olmak için genellikle her yurt katında yerleşik danışmanlar bulunur.

Bir yanıt yazın