Netflix, Black Lives Matter Topluluğunu 100 Milyon Dolarla Destekliyor

Netflix, Siyah kültüre 100 milyon dolara kadar hizmet veren borç verenlere yönelecek ve onu geleneksel olarak yetersiz finanse edilen finans kurumlarına nakit bağışlayan en büyük şirket haline getirecek.

Çevrimiçi TV canavarı, düşük gelirli, Siyahlara ait finansal kaynaklarda taahhütte bulunacak yeni bir hisse senedi olan Siyah Ekonomik Kalkınma Programına 25 milyon dolar ve Hope Credit Union deposuna 10 milyon dolar taşıyarak başlayacak. Gelecek için, şirketin elindeki nakitin yüzde 2’sini, şu anda yaklaşık 5 milyar dolar olan Afrikalı-Amerikalı sakinlere özel olarak fayda sağlayan hayır kurumlarına yönlendirmesi gerekiyor.

Netflix’in rehin haberi, Salı günü Siyahlara ait bankaların anlaşmalarını gönderdi. Carver Bancorp, Broadway Financial Corp.’da yüzde 173’ten fazla yükseldi ve New York ticareti yüzde 83’e kadar kazandı.

ABD’deki büyük işletmeler, son aylarda polis tarafından öldürülen birçok Siyah insandan biri olan George Floyd cinayeti sonrasında Afrikalı Amerikalılara fon sağlamak için acele etti.

Netflix CEO’su Reed Hastings de dahil olmak üzere, kendi servetinin 120 milyon dolarını tarihsel olarak Siyah üniversitelere ve kolejlere taahhüt eden birçok şirket ve varlıklı insan, medeni hakların nedenleri için fon bağışladı Time.com . Yine de şirketi, eşitsizliğin daha yapısal nedenlerini ele alan bir cevap önermeye karar verdi.

Hope Credit Union, Louisiana ve Alabama gibi eyaletlerde 1,5 milyondan fazla sakini temsil ediyor, ancak Başkanı Bill Bynum’a göre, topluluklarının finansal gereksinimlerini yeterince karşılayacak yeterli kaynağa sahip değil.

Bynum, “Temsil ettiğimiz toplumlarda yaşayanlar gibi biz de açlıktan ölüyoruz” diye ekledi. “Netflix gibi dünya çapında bir sese sahip olmak, Umut gibi finansal kaynaklara yatırım yapmanın sadece ipotekli küçük işletme kredileri ve kredileri oluşturmak için kullanacağımız para için değil, bunun ne anlama geldiği için de inanılmaz derecede değerli olduğunu söylüyor.”

Az temsil edilen çeşitli topluluklardan temsilcilerle Nisan Ayında düzenlenen bir Akşam yemeğinden sonra Netflix yöneticisi Aaron Mitchell, sermayeyi siyah sakinlerin sahip olduğu bankalara taşıma konseptini ortaya koydu. Netflix, Ekim ayından bu yana çeşitliliği en üst düzeyde artırmak ve en büyük yöneticilerini eğitmek amacıyla bu yemekleri düzenliyor.

Mitchell harika fikri Finans Müdürü Spencer Neumann‘a önerdi ve çalışmalar yürütmeye, bankalara yaklaşmaya ve Mehrsa Baradaran ‘ın ırksal zenginlikteki farklılık üzerine kitabı olan “Paranın Rengi” ni okumaya başladı. Planını Floyd ‘un ölümünden sonra Hastings’e gönderdi ve bu da projeyi hızlandırdı.

Baradaran, ”Birçok işletmeyle konuşuyordum, ancak bu konuda gerçekten bir şey yapan tek kuruluş bu” dedi.

Neumann, Netflix’in hareketin diğer büyük ABD şirketlerini de aynı şeyi yapmaya teşvik edeceğini umduğunu söyledi. Silikon Vadisi rakipleri Apple, Facebook, Snapchat ve Alphabet ile ilişkisel olan yayın hizmetinin küçük bir nakit havuzu var. Netflix, her S & P 500 işletmesinin parasının yalnızca yüzde 1’ini Black’in sahip olduğu finans kurumlarına devretmesi durumunda bunun 20 dolardan fazla faturaya dönüşeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın