Kanıtlanmış Uygulamalar: Şirketinizin BT Altyapısını Verimli Bir Şekilde Yönetme

Günümüz teknolojisinin sürekli artan kullanımı, devlet kurumları da dahil olmak üzere her büyüklükteki kuruluş için ticari operasyonlar için kritik zorluklar yaratmaktadır. Bilgi teknolojisi (BT) altyapı yönetimi hakkında konuştuğumuzda, kritik operasyonel yönlerin yönetimini ve yönetimini ima ederiz. Bu, BT yönetiminin daha geniş görevleriyle karıştırılmamalıdır.

Bir BT altyapısının bileşenleri, bilgisayarları, sunucuları, ağları, verileri, mobil ve sanal yetenekleri ve bulut tabanlı hizmet sunumunu içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir. JFrog, bir kuruluşun BT altyapısının yönetiminin, bir bütün olarak kuruluşun tüm faaliyetleri, amaçları ve hedefleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermiştir.

İşte BT altyapınızı iyi yönetmek için atmanız gereken en önemli adımlar.

Olağanüstü Durum Kurtarma Planı Geliştirin

Bazı koşullar olağanüstü durum kurtarma gerektirebilir. Donanımınızın arızalanması düşünülebilir. İşletmeniz, zararlı yazılımlara bulaşırsa veya sert hava koşullarından muzdaripse de durabilir.

Son olarak, asla işe almak zorunda kalmayacağınızı düşünseniz bile bir planınız olmalıdır. Şirketinizin BT altyapısı hem önleyici tedbirleri hem de bir şeyler ters giderse nasıl ayağa kalkıp çalışacağınıza dair bir plan içermelidir. Örneğin bulut hizmetlerini kullanarak, şirketiniz üzerindeki feci etkiyi azaltabilir ve bunun donanım kaybına tabi olmadığını garanti edebilirsiniz. Ayrıca, kuruluşunuz internet erişimini kaybederse evden nasıl çalışacağınıza dair bir planınız olmalıdır.

Eski Sunucularınızı Kaldırın

Şimdi, firmanız tarafından hala kullanımda olan ancak bir süredir etkin olmayan eski sunucuları devre dışı bırakmanın zamanı geldi. Etkin olmayan sunucular ağınızı tehlikeye atar ve altyapınıza fazladan yük bindirir. İlgili riskler ve gerekli olacak bakım nedeniyle, bunun uzun vadede paraya mal olması muhtemeldir. Unutmayın, BT altyapısı bakımı söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır!

Şirketinizin İhtiyaçlarına Odaklanın

Firmanızın BT altyapısını kurarken, diğer şirketlerin yaptıklarından ziyade kuruluşunuzun ihtiyaçlarına odaklandığınızdan emin olun. İş trendlerini akılsızca takip ederseniz, gerçekten ihtiyaç duyulmayan hizmetlere para harcayabilirsiniz.

Bir örnek, internet üzerinden ses Protokolünün kullanılmasıdır. İşletmeniz yabancı ülkelere çok fazla arama yaparsa, güvenli bir VoIP sistemine yatırım yapmak, bu tür aramalarla ilgili maliyetlerde% 90’a varan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bazen bu teknolojileri kullanırsanız, yapabileceğiniz büyük tasarruf türlerini üretemezsiniz ve hatta para kaybedebilirsiniz. Kullandığınız teknolojilerin harcadığınız zamana ve çabaya değdiğinden emin olmak istiyorsanız, her birinin sağladığı faydalara eşit ağırlık verdiğinizden emin olmak için çaba gösterin.

Çeşitli Hizmetlerle Geleceğe Bakın

Trendleri körü körüne takip etme konusunda dikkatli olmanız gerekse de, çoğu kuruluşun kullandığı geleceğe odaklı teknolojinin farkında olmak çok önemlidir. Bulut bilişim hizmetleri bu kavramın harika bir örneğidir. Bulut bilişim hizmetleri, tüm iş yüklerinin% 82’sini barındırır. Bu nedenle, şu anda bulut teknolojisini kullanmıyorsanız, bunu yapma olasılığını ciddi olarak değerlendirmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

Planınızı analiz etmek ve şu anda erişilebilir olan birçok BT hizmetini göz önünde bulundurmak için gelecekte biraz zaman ayırın. Yeni temel bilgiler her zaman bulunur ve bunları uygulamanıza dahil edecek kadar uyarlanabilir kalmalısınız.

Personeliniz için Eğitim Planlayın

Çalışanların eğitimi, yeni sistemden yararlanabileceklerini garanti altına almak için yeni bir BT stratejisi veya özelliği kurulduğunda esastır. Benzer şekilde, yeni bir çalışanı işe aldığınızda, o kişinin de eğitimden geçmesi gerekecektir. Sırf başka bir kuruluştan eğitim almış diye birisine asla güvenmeyin. Onların iş uygulamalarının sizinkinden farklı olması düşünülebilir. Her bir kişinin benzersiz yöntemleriniz konusunda yeterince eğitildiğinden ve uygun düzenlemelerdeki değişikliklerden haberdar olmaya devam ettiğinizden emin olun.

Sonuç

Genel olarak, BT altyapı yönetimi kapsamlı ve uzmanlaşmış bir süreç olmalıdır. Şimdi yaptığınız eylemler meşgul kalmanıza yardımcı olurken, kuruluşunuz için gelecekteki harcama ve kesinti risklerini de azaltabilir. İşletmenizin sorunsuz büyümesi için altyapınızı her zaman kuruluşunuzun değişiklikleri ve hedefleri doğrultusunda uyarladığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın