Tam Eline Düşecek Olan Kartopu…

“Bir kartopu oluşturmak için kaç nötrinoya ihtiyacınız var? Suratından vurulmuş olsaydın, soğuk ve yumuşacık hisseder miydi yoksa içinden geçer miydi? — Bay Hugo S., Montpellier.

Şu anda nötrinolar tarafından yanağından vuruluyorsun. Çoğu güneşten salınan binlerce nötrino, siz bunu okurken yüzünüze akıyor. 100B nötrinolar gözlerinizin her saniyesinde seyahat eder, diyelim ki Wisc.edu .

Gözlemlemediğiniz bu sürekli bombardıman, çünkü nötrinolar normal maddeyle zar zor etkileşime giriyor. Beklemeden sadece yüzün içinden geçmezler, genellikle doğrudan Dünya’nın içinden geçerler. Eğer nötrinoları tespit etmek isteyen bir astronomsanız, derin yeraltı dedektörleri yerleştiriyorsunuz demektir. Kir ve kaya, gürültü ve kozmik ışın kaynaklarını bloke ederek nötrino sensörlerinin hayalet benzeri nötrinoların ince sinyallerini parazitsiz yakalamasına izin verir.

Nötrinolar çok hafiftir, bu nedenle kartopu yapmak için onlara çok sayıda ihtiyacınız olacaktır. Araştırmacılar zor ve uzun zamandır nötrinoların ve fotonların hiçbir şey tartmadığını varsayıyorlar, ancak küçük kütleleri olduğu ortaya çıktı. Tam olarak ne kadar olduğu hala bilinmiyor, ancak bir kartopu kadar tartmak yaklaşık 329 neutrinos alacak. Bunu bilimsel anotasyonda 3 × 1035 olarak yazabilirsiniz, ancak bu sayıların ne kadar şaşırtıcı derecede büyük olduğunu hatırlatmak için tüm rakamları yazmak eğlencelidir.

Ben ve sen üç yüz desilyondan oluşan bir kar topu almaya çalışıyor olsaydık (bu ne kadar?) nötrinolar, elinize geçerdi. Nötrinolar yavaş hareket ediyor ve maddeden hızlı hareket edenlere göre daha kolay geçecek, bu yüzden eğer varsa, o hayalet 300 desilyon nötrinodan sadece birkaçı elinizle etkileşime girecek. Hemen avucunuzun içine düşerler ve yeryüzüne kaybolurlar.

Nötrinolar madde ile veya madde olmadan çok nadiren etkileşime girdiğinden, bilim adamları tarafından gözlemlenenlerin tümü, neredeyse ışık hızında hareket eden yüksek enerjili nesnelerdi. Yine de, belki de dünya çok daha yavaş olanlarla doludur. Büyük Patlama bir sürü nötrino üretti ve belki de çoğu hala etrafımızda sürüklenecek. Bu ”hatıra nötrinoları” ışık hızından daha az hızla hareket ettikleri için, gökbilimciler genellikle onlara “durağan” olarak atıfta bulunurlar, ancak yine de 1 saatte milyon mil hızla uçarlar.

Nöronik kartopu, içindeki güneş nötrinolarının gideceği kadar hızlı bir şekilde size gelseydi, muhtemelen atomlarınızdaki bir elektrondan atlayarak vücudunuzla etkileşime girerdi. Muhtemelen etkiyi henüz hissetmeyeceksiniz, ancak kesinlikle size ölümcül bir radyasyon dozu göndermek için bol miktarda enerji içerecektir.

Belki de en iyisi, nötrino yapımı bir kartopu yaratmanın basit bir yolu olmamasıdır. Bahçenizde yatan bir parçacık katalizörünüz olmadığında, normal karlara yapışmanız gerekir.

Bir yanıt yazın